• موزه موسیقی
 • سازهای سنتی
 • ساز
 • 1
 • 2
 • 3

گروه سوئیسی The Quartet Laseyer عصر چهارشنبه 11 مردادماه، برای حضور در نشست «قهوه و موسیقی» به شهر کتاب مرکزی رفتند و در نشستِ قهوه و موسیقی این مجموعه شرکت کردند.
 
«باربارا گیگر هاسر» که کنترباس می‌نوازد و رهبر گروه است، در ابتدای این نشست، گروه را معرفی کرد و گفت: «گروه ما 24 سال است که اجراهای متفاوت دارد و آلبوم منتشر کرده است. در این گروه، «دانیل بوش» آکاردئون، «یوهانسن اسمیش کنز» ویولن و «آلبرت گراف» نیز نوعی سنتور اروپایی می‌نوازند. بسیاری از اسامی قطعاتی که امروز برای شما می‌نوازیم، قابل ترجمه به زبان انگلیسی نیست؛ چرا که ریشه در تاریخ، جغرافیا، فرهنگ و آداب و رسوم بخش خاصی از سوئیس است و برای فهم معنای آن باید پیشینه تاریخی آن را بدانیم و توضیح همه این‌ها در این زمان و مکان ممکن نیست.»
 
این گروه در مجموع  پنج قطعه را برای حضار اجرا کرد که هر کدام، نزدیک به 2 تا 5 دقیقه طول کشید. اما پیش از آن، آنها درباره نوع پوشش و معنایی که در پس سگک‌های لباس مردان نهفته است، توضیح داد:‌ «در پشت و جلو و روی کفش مردان، نشانه‌هایی می‌بینید که عکس گاو بر روی آنها حک شده است؛ سمبلی برای حفاظت از مردان. روی گوشواره‌ها هم ماری است که دمش را گزیده و کاسه‌ای در ادامه دم آن است که با آن، خامه روی شیر را برمی‌دارند. آن مار هم نگهدارنده مردان از اتفاقات ناخوشایند و بد است. آهنگ‌های ما سبکی قدیمی و فولکلور دارد و مربوط به بخش شرقی سوئیس می‌شود و به خصوص از نواهای کوهستان آلپ الهام گرفته شده؛ نواهایی که برای ما بسیار کهن و بسیار مهم است. قرن‌ها قبل در این منطقه از سوئیس، فقط مردان بودند که بیرون از خانه کار می‌کردند و به همین دلیل، لباس‌ آنها از تزئینات بیشتری برخوردار بوده است. در حالی که لباس کار زنان، همین اندازه ساده و بی‌تکلف بوده است. البته لباس میهمانی زنان بسیار پرزرق و برق و سنگین و گرم است به همین دلیل اصلاً آن را به ایران نیاوردیم!»
 
اعضای گروه the quartet laseyer تاکنون هفت سی‌دی منتشر کرده‌اند و در این مراسم اعلام کردند که به غیر از یک یا دو آلبوم آن‌ها، باقی آثارشان به صورت رایگان قابل دانلود است و ایرانیان علاقه‌مند می‌توانند آثار آنها را دانلود و گوش کنند.

لینک خبر:http://www.musicema.com

 • نشانی: اصفهان- خیابان توحید میانی- خیابان شهید قندی (مهرداد)- پلاک 74 

   Address: No. 74, Mehrdad (Shahid Ghandi) St.,Tohid St, Isfahan, Iran 

  بازدید: همه روزه از 9 صبح تا 9 شب به جز روزهای تعطیلی موزه

  Opening hours: Every day from 9 a.m. to 9 p.m. except IMM closing days

 • 1